Trænger dine gulve til en kærlig hånd? Så find en god gulvsliber i Randers

Trægulve er en ægte klassiker i de danske hjem. Og det er nemt at forstå hvorfor. Ikke alene er de pæne og relativt billige, men de er også nemme at vedligeholde. De kan holde i utroligt mange år, hvis man forstår at passe godt på dem. Intet holder dog evigt, og det gælder heller ikke trægulve. Da overfladen bliver udsat for lidt af hvert, er det klart, at gulvet på et tidspunkt kommer til at se træt og slidt ud. Men i mange tilfælde er det slet ikke nødvendigt at skifte gulvet. Med en gulvafslibning kan man fjerne det mest slidte af gulvet og komme ned til en ren, ny overflade. På den måde kan man få ”nyt” trægulv for en brøkdel af prisen, for hvad et helt nyt gulv egentlig koster.

Slibning og behandling af gulvet

Det er en rigtig god idé at hyre en professionel gulvafsliber i Randers, hvis dine gulve trænger til en kærlig hånd. Har man forstand på det, kan man godt forsøge at slibe sine gulve selv. Hvis man ikke har erfaringen, risikerer man dog at gøre mere skade end gavn. Derfor kan det være en god idé at få professionel hjælp til afslibningen. Når først gulvet er slebet ned, bør man altid behandle det for at sikre, at resultatet holder så længe som muligt. Det kan enten gøres med olie, lak eller sæbe.

Hvilken behandling skal jeg vælge?

Hvorvidt du vælger sæbe, olie eller lak, bør komme an på din livsstil og dine egne præferencer. Sæbebehandlede gulv har et særligt udseende, men kræver også særlig vedligeholdelse. Olie giver et flot mættet gulv og er nemt at ”lappe” senere, hvis det skulle blive nødvendigt. Lak holder længere end olie, men er til gengæld svært at gøre pænt igen, hvis der først er kommet ridser og lign. Det er som udgangspunkt altid en god idé at rådføre sig med en professionel, så man er sikker på et godt resultat.