Tapas ud af huset: Lidt og lækkert

Mmm – de små lækre retter, der smager himmelsk og kan bruges til alt: Tapas! Vidste du, at du kan få tapas take away til én eller flere personer, så du ikke behøver at sidde i fint tøj og spise pænt på restaurant?

Tag skøn tapas take away med på stranden, hjem i haven eller bare til en god film foran fjernsynet – det behøver ikke at være meget, bare lidt og lækkert…

Når du bestiller tapas take away…

Bestilling af tapas take away foregår hos de fleste restauranter online. Du får typisk de forskellige småretter portionsanrettet – enten på samme tallerken eller i forskellige småbokse. Alle retter er klar til at spise, og de fleste kræver ikke kniv og gaffel. Du kan ofte bestille samme dag, som du ønsker at afhente, og booke til afhentning både i dagtimerne og i aftentimerne. 

Hvornår er tapas et godt valg?

Der er næsten ikke en anledning, hvor tapas ikke er et godt valg. Du kan købe de lækre små retter til din frokostpause eller til aftensmad på almindelige hverdage, eller du kan invitere på picnic eller udflugt med en lækker tapasanretning i weekenden. 

Den uformelle måde at spise på stammer fra Spanien, hvor tapas er noget, der serveres som en social aktivitet. Du kan sagtens spise tapas alene, men der er noget særligt over den mindfulness og slow-food-stemning, som udvalget af mange små retter skaber. 

Hvem kan lide tapas?

Alle kan lide tapas! Af den simple årsag, at der blandt de mange forskellige små retter altid er mindst én ting, som du synes om. Både børn og voksne kan nyde de lækre anretninger, og med tag-selv-konceptet vælger du selv, hvad du vil spise. Betragt tapas som din egen mini-buffet… der er ganske enkelte altid noget til enhver smag. 

Prøv at bestille tapas som take away… så går der sikkert lang tid, før du vender tilbage til den traditionelle take away pizza igen!