Start havesæsonen med et nymalet kolonihavehus

På Amager findes der en masse kolonihaveforeninger med smukke og gamle kolonihavehuse ofte bygget af træ. Huske af træ er smukke, især hvis de bliver vedligeholdt. Træ har brug for at blive malet med jævne mellemrum. Du kan selv male eller du kan få en maler til at male dit kolonihavehus. Du kan læse mere her https://malerkanonen.dk/maler-amager/.

Træ har brug for maling eller olie for ikke at rådne. Inden du maler eller får givet træværket olie kan du med fordel starte med at få træværket sandblæst. Sandblæsning fjerner den gamle maling, de grimme grønne alger, der også har det med at samle sig på træværket. Det samme gælder også skidt og snavs, samt bilos det er umuligt at undgå i storbyen. Det er dog vigtigt at der bruges fint sand så træværket ikke bliver ødelagt. Huset skal også have tid til at tørre inden det males efter en sandblæsning. Ellers er der risiko for at der kommer fugt og skimmelssvamp i træværket.

Har det betydning hvilken maler du vælger?

Svaret på det spørgsmål er et stort og rungende ja. At sætte tid af til at finde den helt rigtige maler er med til at sikre, at dit kolonihavehus ikke skal males igen før om mange år, samtidig med at du ikke betaler mere end det er nødvendigt. 

Kontakt derfor mindst 3 forskellige og bed dem om at komme med et skriftligt tilbud. Tilbudet skal også indeholde hvilken maling de benytter. En billig maling betyder ofte, at du skal have malet igen langt hurtigere, end hvis du vælger en ordentlig maling. Det sammen med lønnen til maleren betyder, at det bedre kan betale sig på langt sigt at betale for en god kvalitetsmaling. 

Det giver dig også et godt overblik over prisniveauet og du ikke ender med at betaler for meget for at få malet.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *