Sådan finder du det billigste forbrugslån

Hvis du vil tage et forbrugslån, er det vigtigt, at du finder det billigste lån, så du ikke kommer til at betale en masse ekstra penge i renter og gebyrer. Det er rigtig ærgerligt for dig at skulle bruge ekstra penge på noget, som du virkelig ikke får noget ud af. Du bør derfor altid se dig grundigt for, når du skal tage et forbrugslån. Vi har lavet denne mini guide til et billigt forbrugslån i samarbejde med hjemmesiden 117banker.com/da. De guider normalt folk til at finde det billigste og bedste forbrugslån til deres behov. 

1. Hold øje med ÅOP

Mange kigger på renten, når de gerne vil finde ud af, hvor dyrt deres forbrugslån kommer til at blive for dem. Det er da heller ikke et helt dumt sted at kigge, men det er langt bedre, hvis du ser på det, der hedder ÅOP. Det står for årlige omkostninger i procent. Det er en samlet betegnelse for både renter og gebyrer og giver dig derfor et bedre overblik over, hvor meget dit lån vil komme til at koste. 

2. Vælg et lån med en lang løbetid

Hvis du vælger et lån, som du skal betale tilbage efter kort tid, vil ÅOP som regel være højere. Det kan derfor i mange tilfælde betale sig for dig, at du vælger et forbrugslån, hvor du bruger længere tid på at betale det af – til gengæld betaler du så ikke lige så mange penge for det hver måned. 

3. Vent til du har haft fødselsdag

I nogle tilfælde kan du ikke vente med at stage et lån, og så er det jo sådan, at det er. Hvis du har mulighed for at vente, kan det god godt betale sig for dig. Særligt hvis du er ung. Der er nemlig stor forskel på, hvad et lån koster, når du er 18, 21 og 23 år.