Lyddæmpende billeder forbedrer akustikken

Har du brug for arbejdsro? Er lyden enerverende og voldsom i fælleskontoret? Flyver lyden rundt i køkkenalrummet og gør det ubehageligt at opholde sig der? Lyddæmpende billeder kan være løsningen.

God akustik er essentiel for et godt indemiljø, hvad enten der er tale om private hjem eller erhvervslokaler. Desværre benytter mange moderne byggerier sig af glas, klinker, trægulve og gipslofter som de primære byggematerialer, og det ser måske nok flot ud, men det hjælper ikke på lyden. 

Med lyddæmpende billeder kan du indrette, som du har lyst, bibeholde det moderne og minimalistiske look, men samtidig gøre noget godt for lyden. De lyddæmpende billeder, der produceres i dag, ligner i høj grad helt almindelige lærredstryk, da det er netop det – lærredet er blot spændt ud over en støjabsorberende plade, der æder lyden i rummet.

Hvilke lyde fanger billederne?

Det er selvfølgelig ikke alle lyde, der kan fanges af lyddæmpende billeder, men de har en særlig god effekt på høje stemmer, børnelarm, radio og generel snak – og så spiller antallet af lyddæmpende billeder naturligvis en rolle.

Hvor mange lyddæmpende billeder, du har brug for, afhænger af to ting:

– Hvor lang er efterklangen i rummet?

– Hvor stort er rummet?

Som udgangspunkt bør du dække 15-25 % af vægarealet i de rum, hvor lyden generer mest. Har du et stort kontorfællesskab på 100 kvadratmeter, hvor der er 2,5 meter til loftet, vil du have 150 kvadratmeter vægareal; 20% af dette er lig med 30 kvadratmeter billeder.

Samtidig skal du overveje placeringen af dine billeder nøje, da de ikke er meget bevendt, hvis du hænger dem allesammen ved siden af hinanden. Tricket er at opfange lyden så mange steder som muligt, så den ikke kastes frem og tilbage mellem de hårde flader.

Det lyder måske omstændeligt, men det er det hele værd, den dag du pludselig kan arbejde i rolige omgivelser.