Kan man tale om sexlegetøj med ens forældre?

De fleste kan huske dengang, da ens forældre meget nervøst og kejtet skulle forsøge at forklare en om bierne og blomsterne.

Det var velment og er også kun sundt, at forældrene forsøger at få ens unger til at have et naturligt forhold til sex, men ofte var forældrene så langt bagefter, at de ikke vidste, hvor meget deres børn reelt vidste i forvejen.

Den slags lærte man via venner, via bemærkninger, man så noget på nettet, på TV, læste i blade, og den senere tid har kun gjort det lettilgængeligt at blive informeret på både en god og mindre god måde, så forældrene næsten skal indføre begrænsninger på teknologien derhjemme, så den slags ikke popper op af sig selv.

I gamle dage var det en guldgrube at falde over, hvis man fik fingrene fat i noget seksuelt indhold, mens man nu om dage ikke kan undgå det.

Det er også pudsigt at tænke på, at ens første seksuelle oplevelser og erfaringer oftest sker i hjemmets fire vægge, hvor man er tæt på ens forældre imens – de kan være i lokalerne ved siden af.

Desuden er langt de fleste mennesker jo kommer til verden via en seksuel akt mellem ens forældre, så det burde jo være det mest naturlige for børn at snakke om den slags med deres forældre.

Men tanken er for de fleste frastrødende, og man vil næsten hellere tro på storken, end at ens forældre har et sexliv.

Det kan være biologisk betinget, så man undgår indavl, fordi man ikke lyster den slags fra naturens side med få undtagelser.

Har man så købt noget sexlegetøj på Purepleasure.dk, så vil man hellere tale med vennerne, veninder, kollegaerne og næsten kassedamen i ens lokale supermarked, før man så meget som nævner det køb for ens forældre.

Hvordan er dit forhold til sex, når det kommer til at tale om det med dine forældre?