Hvornår laves en gulvafslibning?

Hvis du har trægulve i dit hjem, så bliver spørgsmålet på et tidspunkt: hvornår er det tid til, at det skal afslibes? Det kan måske være en smule svært selv at vurdere. Derfor kan du også hjælpes lidt på vej i denne guide. 

Tid til en gulvafslibning? 

Når dit trægulv trænger til en gulvafslibning, så vil der være flere tegn, du kan holde øje med. Først og fremmest er det nærmest uundgåeligt med ridser og skræmmer på et trægulv. Men med tiden er det klart, at der vil komme flere og flere – og alt efter hvor mange små skader, du kan se på dit gulv, så kan det løses med en gulvafslibning. Efterhånden som der kommer ridser med mere, så bliver der også fjernet en lille del af den efterbehandling, som beskytter gulvets overflade. Og det gør gulvet mere udsat. Og netop efterbehandlingen er en, du også kan holde øje med. Hvis der er områder på gulvet, som er mere matte end resten, så kan det være tegn på, at efterbehandlingen er slidt af. Det betyder, at væsker m.m. nemmere vil kunne trænge ned i træet – og har det først gjort det, så bliver det svært at fjerne med en gulvafslibning. 

Kombinationen af ridser og efterbehandling, der er ved at være slidt af, kan være to ting, du kan kigge efter, før du sætter gang i en gulvafslibning. Du kan selvfølgelig også altid forhøre dig hos et gulvfirma, de vil altid kunne give dig den rådgivning, du lige præcis har brug for.  

Der er selvfølgelig også en anden mulighed. Hvis du lige har købt en bolig, hvor gulvene virker gamle og er blevet mørke i farven, så er en gulvafslibning ideel til at give dem et nyt udseende, samtidig med at der også fjernes gamle ridser, mærker og andre spor.