Hvor mange havelamper har du lige brug for?!

Prøv at forestille dig det smukke scenarie, at du har lyst hele haven op derhjemme, så du næsten kunne holde et udendørsbryllup for mange gæster, og selv de bagerste folk ville kunne se så godt, om de forreste er ved at lykkedes med at tråde en nål eller ej.

Det ser bare virkelig flot ud, og så ser vi lige bort fra, at det nok ville blive en dyr elregning, hvis man da ikke har en besparende form for lamper, eller de kan køre på solenergi.

Så har man mange af den samme slags lamper og pærer i, så de kan give det samme skær, og man har placeret dem, så de perfekt overlapper med lyset.

Så har man også sat myggelys op, så insekterne ikke kommer for tæt på.

Andre gange sætter man måske andre havelamper ud. Faktisk har man så mange forskellige slags af den type lamper, at der er nok til alle anledninger.

Men behøver man at have det?

Det er jo meget hyggeligt, at man kan trække alt fra en lille bordhavelampe frem, når man bare skal passe sig selv og slappe af udenfor, eller man kan trække nogle større havelamper frem, som netop kan lyse hele haven op.

Men det kan også blive lidt for voldsomt, for de kommer sjældent i spil alle sammen, og selvom du lagde en masse planer med, hvad du ville bruge dem til, når du skaffede dem, og hvilke anledninger de kunne passe til, så kom du lidt fra det.

Så mange af de havelamper ende med at gemme sig inde bagerst i et skur, hvor de så sjældent kom ud i brug. Det er lidt spild af penge.

Desuden er der jo det med, at vejret ikke altid er der til at være udenfor om sommeren, og så kan det blive en dyr fornøjelse at have så mange havelamper, som man ikke bruger.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *