Hvad din HTML ikke må indeholde!

Den kæde er som bekendt kun så stærk som sit svageste led, så selv de små delementer ved din hjemmeside skal du have styr på, og det gælder også din HTML-kode

Du kan ånde lettet op, for de her anbefalinger kræver ikke, at du har alverdens kendskab til det at kode. Her er det vigtigste, at du kan identificere udfordringen og eventuelt uddellegere opgaven med at løse problemet til en person, der er mere IT-kyndig.

Det kan måske virke lidt omstændigt, at du skal have forståelse for HTML for, at du kan drive din virksomhed eller blog. Hjemmesiden er jo kun et delement for dig som virksomhed eller blogger, da du måske har travlt med at lave salg eller skrive gode tekster, men tro os, når vi siger, at hvis du ikke har styr på HTML-delen, så kan du risikere, at din hjemmeside ikke bliver fundet.

Hvis for eksempel din HTML-kode indeholder elementet “noindex”, betyder det, at Google ikke kan indeksere dig blandt sine søgeresultater, og så hjælper det ikke meget, hvis folk søger på Google efter noget, du udbyder, når din hjemmesider ikke dukker op som et resultat.

Det samme gælder, hvis din HTML-kode foreskriver, at “user-agent” ikke må få adgang til din hjemmeside.  

Hvis du stadig er forvirret eller vil have dette indlæg uddybet, kan vi anbefale at klikke her: seo tips.