Find den rette parfume – og køb den online

Skal din duft-garderobe skiftes ud – eller trænger du bare til at forkæle dig selv med en ny parfume? Så bør du gøre dig umage med udvælgelsen af den nye duft, så du ikke bare smider penge ud af vinduet. Det er nemlig lige så kritisk, at parfumen passer til dig og din personlighed, som at dit hår, dit tøj, og din makeup gør det.

Hvordan vælger jeg den helt rigtige parfume?

Når du står for at skulle udvælge din nye parfume, er det vigtigt, at parfumen passer til dig. Du skal selvfølgelig selv kunne lide duften af din nye parfume – men du skal være opmærksom på, at den ikke nødvendigvis lugter på samme måde på dig som på din veninde eller på din kollega. Et hvert individuelt menneskes kemiske sammensætning er unik. Dette betyder, at der kan være stor forskel på måden hvorpå parfumen udvikler sig i samspil med din venindes hud, og så din egen. En parfume, som dufter fantastisk på den ene person, kan fungere dårligt med en anden. Og derfor bør du sætte tid af til at prøve parfumer.

Du bør lade din potentielt nye parfume udvikle sig på huden i nogle timer, førend du tager stilling til, om det skal være den. Du kan for eksempel prøve en test parfume fra et stormagasin – gerne på halsen under øret, hvor blodårerne ligger tæt på huden – og så efter et par timer iagttage, hvorledes duften har udviklet sig. Få eventuelt en veninden eller din kæreste til at hjælpe med at vurdere, om duften passer til dig. Hvis ikke, må du prøve igen med en ny parfume.

Se Sephoras store udvalg af parfume

Når du har fundet den parfume, som skal bo på din badeværelseshylde eller sminkebord, kan du med fordel købe den billigt online hos sephora.dk her.