Få den bedste besparelse med en varmepumpe luft til vand

08 juli 2021
Astrid Pedersen

Er du træt af at skulle betale i dyre domme for brændstof til dit gamle ineffektive fyr? Skal fyret konstant repareres, renses og vedligeholdes – og gad du egentlig godt give din bolig en grønnere profil? Så bør du overveje at skrotte fyret til ære for en luft til vand varmepumpe.

Hvad kan jeg opnå ved at skifte til en luft til vand varmepumpe?

Hvis du skifter dit gamle slidte fyr ud med en moderne luft til vand varmepumpe kan du forvente en besparelse på dine samlede årlige udgifter til varme i størrelsesordenen halvtreds til halvfjerds procent. Denne besparelse skyldes især at en luft til vand varmepumpe er langt mere effektiv når det handler om udnyttelse af den tilførte energi.

Med en luft til vand varmepumpe slipper du samtidig for mange reparationer og megen vedligeholdelse idet en luft til vand varmepumpe er langt mere driftsikker end et fyr. Og så kan du samtidig bryste dig af at benytte en af de mest klima venlige metoder til opvarmning af boligen.

Hvor finder jeg den billigste luft til vand varmepumpe?

Du kan finde en billig varmepumpe luft til vand i høj kvalitet hos Billig Ventilation ApS.

Billig Ventilation ApS er leveringsdygtig i varmepumper – såvel luft til vand varmepumper som luft til luft varmepumper – fra top brands så som Panasonic, Mitsubishi, Metro Therm og Bosch. Alle producenter som borger for de høje standarder og står inde for den solide kvalitet.

Hos Billig Ventilation ApS finder du varmepumper af begge typer i alle størrelser og med varierende kapacitet. Du kan samtidig få råd og vejledning angående valg af luft til vand varmepumpe. Og du kan være sikker på at dine nye varmepumpe holder i mange år når du bestiller den hos Billig Ventilation ApS.

Find din nye luft til vand varmepumpe i den online shop på billigventilation.dk.

Flere Nyheder