En varmepumpe udnytter varmen i luften

09 december 2021
Lotte Hindsberg

advertorial

Grundlæggende findes der tre forskellige typer af varmepumper. En varmepumpe der udnytter jordens varme, en anden luften og vandet og den tredje luften alene. En luft til vand varmepumpe fungerer i princippet på samme måde som en varmepumpe, der udnytter jordvarmen, men kræver ikke at der bliver gravet rør ned i jorden.

Hvilke gør den billigere. Varmepumper der udnytter jordvarmen, vælges oftes til nybyggeri, hvor haven endnu ikke er anlagt. Det er også muligt at lægge rørene i en sø, skulle der ligge en på din grund. I nogle tilfælde er det også muligt at grave rørene ned lodret i jorden i stedet for vandret. Den sidste type hedder luft til luft.

image

Spar penge på din varmeregning

Der er flere fordele ved at skifte ens nuværende varmekilde ud og få en varmepumpe i stedet. Mange ønsker en langt mere energi og miljøvenlig løsning. Det får man med en varmepumpe, da den næsten er CO2 neutral. For hver kW en varmepumpe bruger for at drive selve pumpen vil den producerer op til 5 kW.

Til sammenligning vil et oliefyr producerer 1 kW for hver kW den bruger. Det betyder at din varmeregning vil blive markant lavere og du vil have tjent din investering ind på kun 5-6 år og med en levetid på op til 20 år, er det et nemt regnestykke.

Når du skal beslutte dig om hvilken type varmepumpe du skal købe er det en god ide at få en autoriseret installatør ud og få ham til at vurdere hvilken type varmepumpe du bør købe og hvor stor den skal være, for at kunne opvarme din bolig, selv under den koldeste vinter. 

I nogle tilfælde anbefales det at du får isoleret dit hjem først. Det vil være med til at sikre at du kan udnytte varmepumpen effektiv og du samtidig sparer mere på din varmeregning.

 

Flere Nyheder