Dansk alkoholkultur – lig misbrug

06 april 2022
Lotte Hindsberg

advertorial

Den danske alkoholkultur er meget åben og liberal, hvilke gør, at det kan være svært at sige nej til alkohol i festlige sammenhænge. For så snart at to eller flere samles, er der som regel alkohol på bordet, og det kan være svært at sige nej tak. Der er reelt kun to årsager, hvor det er ok at sige nej tak. Det er, hvis man er gravid eller skal køre bil. 

Når det er sagt, er der trods alt sket forbedringer. For mindre end halvtreds år siden var det helt normalt at få en øl til sin frokost, når man arbejdede og især håndværkere har arbejdet aktivt for, at alkohol ikke høre hjemme på arbejdspladsen. Det betyder desværre også, at mange har haft et misbrug. Du kan læse mere om alkoholbehandling her https://behandlingscenter-stien.dk/alkoholbehandling/.

image

Alkoholbehandling dengang

Alkoholbehandling har ændret sig markant. I 1950erne blev antabus opfundet og set som et vidundermiddel til at behandle et alkoholmisbrug. I dag er man klogere. Man troede dengang at det var nok at sørge for at det fysiske  misbrug blev behandlet. Man sørgede for afgiftning og så fik en misbruger et glas antabus med hjem og så troede man at “den ged var barberet”. I dag ved man at sådan er det sjældent. 

En seriøs misbruger vil på trods af antabus drikke, også selvom han bliver syg og intet afholder ham fra at stoppe med antabusen.

I dag ved man at har man et voldsomt alkoholmisbrug er det nødvendigt med en indlæggelse, hvor man stille og roligt bliver afgiftet. En krop der er vant til store mængder alkohol, kan ikke bare fra den ene dag til den anden stoppe uden at gå i chok.

Det er også nødvendigt at kigge på de bagvedliggende årsager til misbruget og få dem bearbejdet. Til sidst skal misbrugeren have hjælp og støtte, når han forlader misbrugcenteret.

Flere Nyheder