Boligadvokat – billig og kompetent rådgivning til alle typer af boligkøb

12 marts 2018
admin
Boligadvokat – billig og kompetent rådgivning til alle typer af boligkøb

Er du i gang med at købe villa i Vejle, eller har du fundet den helt rigtige lejlighed i Aarhus, Aalborg eller København? Eller har du måske forelsket dig i et sommerhus på Sjælland eller i det Sydfynske Øhav? Uanset hvilken type bolig du er på jagt efter eller står nu og her og gerne vil købe, så er det en fordel at få en boligadvokat til at kigge alle dokumenter igennem og godkende dem, før du underskriver en købsaftale. En bolig, som på overfladen ser helt fantastisk ud, kan sagtens have fejl og mangler, der ikke fremgår af tilstandsrapporten, eller der kan stå noget i lokalplanerne, som ikke passer ind i dine planer med det pågældende boligkøb. Der kan være forskellige faldgruber alt efter, hvilken bolig det er, og den bedste måde at undgå et fejlkøb på, er at hyre en professionel fagperson. Ejendomsmægleren er primært sælgers mand, så du kan ikke forvente megen rådgivning fra den kant.

Søg efter billig boligadvokat online

Når du skal i gang med at finde en boligadvokat, så kan du selvfølgelig godt vælge en fra lokalområdet, men vedkommende er ikke nødvendigvis den billigste. Nu om stunder er der gode muligheder for at finde en billig boligadvokat online, for her kan du klikke dig ind på forskellige boligadvokatfirmaers hjemmesider og sammenligne boligadvokatpris og ydelse. De populære boligpakker, der fås hos nogle boligadvokatfirmaer som eksempelvis eBoligadvokat.dk, omfatter alt, hvad du som boligkøber har behov for. Det vil sige køberrådgivning, gennemgang af alle dokumenter, skødeskrivning, refusionsopgørelse og kontakt til sælger/ejendomsmægler og banken. Prisen for en boligpakke til huskøb eller køb af ejerlejlighed, projektbolig eller sommerhus er 6.750 kr., og boligpakken til andelsboligkøb er 4.500 kr. Beløbene er inklusive moms, og der er ingen skjulte gebyrer. Du betaler kun, hvis handlen bliver gennemført. Du kan booke en gratis og uforpligtende samtale, hvis du ønsker at vide mere.

Flere Nyheder