Armbånd til både mænd og kvinder

Armbånd er et at de smykker der bruges af måde mænd og kvinder. Det kan være et armbånd man selv har lavet, det kan være af læder eller det kan være et armbånd, der er lavet af sølv eller guld, med eller uden ædelstene.

En af fordelene ved armbånd er, at man kan nøjes med et enkelt, men det er også muligt at have flere på på samme tid og mixe dem som man har lyst til. Du kan se flere armbånd her https://caratdiamanter.dk/smykker/armband. Der er både armbånd til både mænd og kvinder. 

Guld, sølv og ædelstene

Til mange armbånd benyttes der guld og sølv som er udvundet fra store miner rundt omkring i verden. Guld er markant dyrere end sølv. Begge dele bruges både i smykkeindustrien som i andre former for industrier. Der findes et utal af bøger, film og historier om hvordan der blev fundet og udvundet guld og sølv og hvordan der blev skabt og tabt enorme formuer. I det 18ende århundrede var der mange der blev guldgravere i håbet om at finde guld og skabe sig en formue.

Det samme gælder for de ædelstene der bliver brugt i de forskellige armbånd. I det 19ende århundrede fandt man f.eks. store forekomster af diamanter i det sydlige Afrika, som tiltrak sig mange unge mænd, som håbede på at finde diamanter og dermed havde penge nok til resten af livet. Det var ikke en ufarlig beskæftigelse. 

Armbånd har været kendt og benyttet af mænd og kvinder siden bronzealderen. Det er også et populært smykke til børn og som konfirmationsgave. Nogle armbånd er designet så man kan tilkøbe små charms der efterfølgende kan sættes på armbåndet. De små charms kan købes f.eks. købes til specielle lejligheder som til jul og fødselsdage. Det er armbånd der blandt andet er populære til piger som konfirmationsgave.